בלוג / עשה זאת בעצמך

עשה זאת בעצמך – מתלה מקרמה לקיר בסגנון בוהו

אהבתי הגדלה ליצירה של מתלה מקרמה מסוגים שונים, הביאה אותי להכין הדרכת עשה זאת בעצמך מאתגרת ומספקת. לראשונה השנה שהתנסיתי ביצירה מסוג זה, ופשוט התאהבתי בכך שהיצירה מאפשרת להיות במקום מדידטיבי ושקט, במינימליזם מחשבתי, ומביאה להרבה סיפוק ושמחה בלב. מתלה מקרמה לקיר, מתחילים.

כל מה שטבעי ויפה ביצירה אחת

צמיד ישן שמצאתי, בעודי מסדרת את הבית ע"פ שיטת מארי קונדו, עורר בי השראה ליצירת מתלה מקרמה לקיר עם חישוק לתלייה על מסמר. זו לא הפעם הראשונה שמקרמה מעורר בי השראה, בעבר כתבתי פוסט אישי בבלוג על אמא שלי ומתלה מקרמה לקיר שהכינה בשנות השבעים, ותלוי כיום בפינת האוכל בביתי. אני עוד רחוקה מלהצליח לעשות משהו דומה למתלה שהיא עשתה, אבל אופטימית.

עשה זאת בעצמך – מתלה מקרמה לקיר

חומרים וכלי עבודה בדרך להפוך למתלה מקרמה

עלות חומרי היצירה כ-30 ₪, וכוללים: חבל פשתן, 4 חרוזי עץ וחישוק. השתמשתי בצמיד ישן, שהיווה כהשראה ליצירת מתלה המקרמה. בחרתי בחוט מקרמה דק, לקבלת מראה מעודן ונקי. החוששים מן האתגר, מוזמנים לרכוש חוט עבה ולעיצור עמו את המתלה בקלות יחסית.

שמונה חוטים באורך 2 מטר כל אחד

בכל המתלה ישנם 4 סוגי קשרים: HEAD KNOT, DIAGONAL HALF HITCH, SQUARE KNOT ו- HALF KNOT. את השמות ציינתי באנגלית, כי זה ברור יותר וניתן לחיפוש ביתר קלות בגוגל, יוטיוב, אינסטגרם ופינטרסט.

חומרים וכלי עבודה ליצירת מתלה מקרמה

חוט מקרמה

ארבעה חרוזי עץ

חישוק עץ או מתכת

מחט לרקמה

צמח בכלי בינוני

מספריים חדים

וו לתליית המקרמה לקיר

שלב ראשון ביצירת מתלה המקרמה

גוזרים – שמונה חוטים באורך 2 מטר או מעט יותר

תולים – אופן העבודה צריך להיות ארגונומי ונוח לבילוי של שעה או יותר אל מול חוטי המקרמה. לכן, מומלץ לתלות בגובה סביר את הוו עם החישוק, כך שיהיה לכם נוח. בשלב מתקדם של היצירה, כשהחוטים קצרים יותר, ניתן לשבת, ואף מומלץ לשבת ולקשור.

משחילים – בעזרת קשר HEAD KNOT את כל שמונת החוטים על החישוק. שימו לב שאינכם מתבלבלים וכל הקשרים באותו הכיוון

קושרים באלכסון – שני החוטים המרכזיים יובילו את האלכסון, הימיני לימין והשמאלי לשמאל. על כל אחד מהחוטים נקשור את החוט הבא בתור, בקשר DIAGONAL HALF KNOT. בחרו את הזווית שאתם רוצים ושמרו עליה.

משלימים – שתי שורות של DIAGONAL HALF KNOT לכל צד

יוצרים צורת יהלום – מפרידים שני חוטים קיצוניים מכל צד, את השאר מרכזים באמצע. בעזרת החוט השלישי מימין והשלישי משמאל, יוצרים קשר שטוח SQUARE KNOT. כך מתקבל יהלום

קושרים באלכסון – הפעם מבחוץ כלפי פנים, שתי שורות של DIAGONAL HALF KNOT

שלב שני ביצירת מתלה המקרמה

מפרידים – לארבעה מקבצים של 4 חוטים בכל מקבץ, מימין לשמאל

קושרים  – כל מקבץ בקשר שטוח, כ- 25 ס"מ מתחת לאלכסון

משחילים – הגיע הרגע להשחיל כל חרוז על צמד חוטים מרכזיים בכל מקבץ

קושרים – קשר שטוח נוסף מתחת לכל חרוז יקבע אותו במקומו

ספירלה – מתחת לכל קשר שטוח, נמשיך עם כ-30 קשרים מסוג HALF KNOT בכל פעם מתחילים מימין, מה שיוצר ספירלה לאורך של 30 קשרים מסוג חצי קשר שטוח

שלב שלישי ביצירת מתלה המקרמה

מחברים – את הרביעייה נחבר בעזרת ארבעה קשרים שטוחים SQUARE KNOT. זוג של כל רביעייה, יקשר לזוג הסמוך ברביעייה ליד. את הקיצוניים הימניים נקשור עם הקיצוניים השמאליים, מה שיצור את הכיס לעציץ.

סוגרים עניין – בכדי לקבוע את מיקום הצמח, מומלץ ליצור קשר פשוט למטה במקום שנראה מתאים לגודל הכלי, ולמדוד עם הכלי בתוך מתלה המקרמה. אם נמוך מדי מגביהים, ולהפך.

אמנם מדובר בהדרכה מעט מאתגרת עבור אלו האוחזים בחבל מקרמה לראשונה, אך היא מאפשרת למידה והתנסות וזה מה שהכי חשוב. כל היופי ביצירת מקרמה לקיר, הוא ריבוי האפשרויות המגוונות ליצירת מתלים שונים, מחוטים בעוביים שונים, ועם חרוזים שונים ומגוונים.

מיס גרות סטודיו לעיצוב פנים טבעי וירוק בהובלת לירון גונן, מעצבת פנים ובלוגרית, כותבת הבלוג הזה ומדור האוספים שלי במאקו ליבינג.

אודות המחברת

לירון גונן, מעצבת פנים ויוצרת תוכן, בעלת סטודיו המתמחה בעיצוב פנים בר קיימא

2 תגובות

 • מי
  6 ביוני 2020 ב 01:01

  זה מאוד יפה
  איפה אפשר לקנות חוט מקרמה ?

  להגיב
  • בת שבע
   14 בדצמבר 2021 ב 15:54

   ממש יפה זה נותן הרבה השראה ויופי …

השאירי תגובה