בלוג / עיצוב בר קיימא

בית בר קיימא – 5 דרכים לבית טבעי נעים

הבית, הוא המקום שלנו בעולם – מרחב בו אנו חיים, אוהבים, אוכלים ובעיקר נוכחים. אותה אווירה נעימה וחמקמקה שאנחנו שואפים אליה, איך יוצרים כזאת? מה הופך בית לנעים ומקסים? במדריך זה נגדיר מהו בית בר קיימא, נשים את האצבע על מה שחסר וצריך, ונגדיר חמש דרכים לבית נעים.

כחלק מהמודעות הגוברת לאיכות חיים ולאיכות הסביבה, ניתן להבחין בגישה חדשה לחיים בריאים בסביבה ביתית מעשירה ותומכת. הבית כמקום שנעים בו, לחיות ולצמוח. איכות הסביבה הביתית, היא דבר שביכולתנו לשנות ולשפר באופן מידי ובכמה פעולות פשוטות.

אצטרובלים שאספתי מהיער הסמוך לביתי

איך הבית שלך מרגיש?

התחושה הנעימה הזו שיש בבית, כשכיף לשבת במטבח לקפה של בוקר, להתרווח על הספה בסלון, או סתם להנות מהסביבה הביתית – היא הדבר האמיתי. אם הבית שלך לא מרגיש טוב, שינוי מהיר ונכון יכול לעשות קסמים. האפשרות למקסם את הפוטנציאל של ביתך בתקציב נמוך, קלה ואפשרית בעזרת הום סטיילינג בר קיימא. הגישה הרווחת לעיצוב בית טרנדי, בדומה להרבה בתים אחרים, מתחילה להשתנות, כאשר יותר ויותר אנשים מחפשים משמעות אחרת לביתם, ורוצים שיהיה הדבר האמיתי וישקף את מי שהם.

קליפה מגזע אקליפטוס מוסיפה טקסטורה טבעית לחלל המטבח בביתי

זה אמיתי או מפלסטיק? 

את שינוי האווירה בבית נשיג בתקציב נמוך במיוחד, שיופנה בעיקר לטקסטיל טבעי, אביזרים וצמחי בית. זו הגישה החדשה והמרעננת יש לציין – חיים מינימליסטיים בעידן המודעות הסביבתית. שינוי בר קיימא בבית, ידידותי לכיס ולסביבה ומביא לשינוי מהותי של איכות החיים בבית.

ריפסליס מיוחד על המדף ליד הכניסה לבית

חמש דרכים לבית בר קיימא 

1. מפנה מקום על המדף

חפצים חסרי משמעות או ערך, לא תורמים לנו במאומה אלא להיפך. עומס חפצים בחלל מעורר תחושה לא נוחה, כבדה ובעיקר מייצר עומס ויזואלי. החיים בבית מבולגן, לא עושים לנו נעים בלב או בעיניים, ולכן צריך להיפרד מחפצים מיותרים ולהעביר אותם הלאה. אגרנות, עליה כתבתי בבלוג ובמדור במאקו ליבינג, היא דבר שחשוב לטפל בו, ועלולה להחמיר עם הזמן. לדעת לשחרר זה עניין חשוב ונחוץ.

פפרומיה זוחלת לצד בודהה ישן מקמבודיה וקטורת נאג צ'אמפה מהודו

2. חיים עם צמחים 

עדויות לחיי האדם הקדמון במערות בהרי הכרמל, מוכיחות כי חיי האדם עם הטבע, היו אחד. ללא חשמל ותאורה מלאכותית, ללא מסעות רחוקים וטיולים גלובליים, חי האדם בסביבתו המיידית, שם הכיר כל סלע ואבן, וכל צמח שגדל באזור מחייתו. סביבתו העשירה אותו, לכן סביבה ביתית מעשירה ותומכת, תכיל מגוון צמחי בית.

פינת צמחים בסלון ביתי המשתנה לאורך עונות השנה

סנסיווריה – לשון החותנת שורדת ומטהרת אויר מוצלחת במיוחד

לנוכחות צמחים בבית, ישנה הצדקה אבולוציונית. צמחים, הם הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות לביתכם. שילוב צמחי בית תורם באופן ישיר לאיכות הסביבה הביתית. ישנם אף צמחים מטהרי אויר כגון דרצנה, לשון החותנת וירקה, אשר יספגו לתוכם רעלנים וישפרו את רמות החמצן במקביל. רווח כפול!

3. פשתן וכותנה

שילוב טקסטיל טבעי במרחב, יסייע בצמצום החומרים הרעילים באוויר שאנו נושמים. רבים בוחרים בבד סינתטי דוחה כתמים לספה, במיוחד הורים לילדים קטנים, מבלי לחשוב לרגע על החומרים הקיימים בבד והופכים אותו לעמיד ביותר. יש מחיר לקלות הסינתטית, וכדאי לקחת זאת בחשבון.

ירקה (צמח העכביש) תלויה על רקע וילון פשתן שעלה לי 275 ש"ח באיקאה

טקסטיל הוא חומר שאנו באים עמו במגע, ולכן חשוב ורצוי שיהיה טבעי ככל הניתן. וילונות פשתן וכותנה, ישלימו את המראה הטבעי בחלל הבית, ויוסיפו נופך של חמימות טבעית מבלי להזיק לבריאות שלנו.

מבט מקרוב על אותו וילון בבית של לקוחות

4. מאובזר באופן טבעי

נניח שיש מקום על המדף, וממש מתחשק לך לשים עליו משהו. בחירה באצטרובל, תהיה עדיפה פי כמה על אקססורי טרנדי בצורת אננס או פלמינגו. או בכלל. העדיפו את הטבעי על הסינתטי, את יצירת הטבע היפה על פני חפץ המיוצר בסין. גם מההיבט הסביבתי הגלובלי של ייצור המוני ושינוע סחורות, וגם מהמקום של המשמעות האמיתית. איזו משמעות קיימת בחפץ שרכשנו בחנות לכלי בית?!

אצטרובל תמיד מצליח להקסים אותו עם הפרופורציות המדויקות והחומר המעניין

הבנת המשמעות של העדפת אצטרובל על פני אקססורי טרנדי, מקורה בהבנת חיי האדם משחר האנושות. מי  שתמיד היה חלק מהטבע, ומאז הקדמה והעת החדשה, מחפש דרכים לחזור ולהתחבר מחדש לסביבתו. הרי זה בטבע שלנו, פתאום זה ברור.

שטיח בן 60 שנה מבית סבי וסבתי מקשט את סלון ביתי

5. קיבלתי את זה מסבתא

לכל אחד סיפור משלו, ולכל משפחה הסיפור שלה. כמה נעים לחיות לצד פריטים שקיבלנו בירושה. שידה בעלת משמעות, שטיח שהגיע עם סבא וסבתא מארץ רחוקה וחפצים שונים, מעניקים משמעות רגשית לסביבה הביתית בה אנו חיים. בית שנעים לחיות בו, המספר על מי שאנחנו.  

לוינטג' יש את הקסם המיוחד שלו

 תחושות הן עניין סובייקטיבי, משתנות מרגע לרגע ונתונות לסיטואציה ולזמן. לכל אחד נעים משלו, ולכן לכל אחד בית שונה משל עצמו. מרחב ביתי שנעים לחיות בו, ישפיע באופן ישיר על התחושה הפנימית, ותחושה טובה בבית, משיגים על ידי בחירות אישיות ולעתים אף שונות ואמיצות.

רוצה בית נעים בשעתיים קלות?

סטודיו מיס גרות מתמחה בעיצוב פנים לבתים, ובהום סטיילינג של שעתיים, בהן נמקסם את הפוטנציאל של ביתך בתקציב נמוך ובמחיר נח לפרטים נוספים

אודות המחברת

לירון גונן, מעצבת פנים ויוצרת תוכן, בעלת סטודיו המתמחה בעיצוב פנים בר קיימא

אין תגובות

    השאירי תגובה